Drukarka fiskalna
Posnet Temo Online
Drukarka fiskalna Posnet Temo Online to najmniejsza i najlżejsza drukarka fiskalna na rynku!
Bez trudu zmieści się w podręcznej torbie, a nawet kieszeni.
Wyjątkowo prosta obsługa i wytrzymała bateria czynią z drukarki Posnet Temo HS EJ doskonałe urządzenie do pracy mobilnej. Na uwagę zasługuje nowoczesny i funkcjonalny design oraz wysoka jakość wykonania.
Najczęściej zadawane pytania
-
Jak zamówić drukarkę fiskalna Posnet Temo Online?
Drukarkę fiskalną Posnet Temo Online można zamówić w firmie TAKMA.
-
Jak wygląda proces fiskalizacji?
Po zamówieniu drukarki, pracownik firmy TAKMA wysyła maila z prośbą o przesłanie danych do fiskalizacji takich jak: NIP Nadleśnictwa, adres Nadleśnictwa, adresy leśnictw, nazwę Urzędu Skarbowego.
-
A co z Urzędem Skarbowym?
Podczas fiskalizacji drukarka łączy się repozytorium gdzie nadawany jest numer ewidencyjny. Nie potrzeby zgłaszania drukarek fiskalnych w formie papierowej.
-
Jak sparować drukarkę fiskalną z rejestratorem?
Parowanie wymienionych urządzeń jest bardzo proste lecz wymaga zapamiętania kilku etapów, które podaję poniżej. Pierwszym etapem jest przygotowanie drukarki,
MENU (strzałka w prawo) –> KONFIGURACJA –> KONF.SPRZĘTU –> PORTY KOM. -> MODUŁ ZEWN. –> WAŻNE: ZATWIERDZAMY PROFIL PRACY, KTÓRY SIE WYŚWIETLIŁ CZYLI JEŚLI SIĘ POJAWIŁ POSNET RSBT-TEMO TO KLIKAMY STRZAŁKĄ W PRAWO A JEŚLI POJAWIŁ SIĘ POSNET BLUEMOD1 TO RÓWNIEŻ ZATWIERDZAMY STRZAŁKĄ W PRAWO. –> następnie w urządzeniach z profilem pracy POSNET BLUEMOD1 trzeba zmienić strzałką w dół tryb pracy z LOW ENERGY NA CLASSIC –> pojawia się nazwa urządzenia, którą zatwierdzamy strzałką w prawo –> PIN (zostawiamy 1234, klikając strzałką w prawo) –> pojawia się TAK Parowanie. Kolejnym etapem jest przygotowanie rejestratora.
START –> USTAWIENIA –> POŁĄCZENIA –> BLUETOOTH –> URZĄDZENIA
Wracamy do drukarki fiskalnej i potwierdzamy (strzałką w prawo) parowanie a w rejestratorze klikamy SKANUJ.
Drukarka fiskalna pojawi się jaki TEMO… –> parujemy urządzenia podając kod 1234 i klikamy DALEJ –> zaznaczamy „ptaszkiem” okno PORT SZEREGOWY –> w kolejnym oknie ustawiamy TYLKO PORT COM np. COM5 i klikamy GOTOWE.
Ostatnim etapem i jest ustawienie drukarki w programie LEŚNIK.
LEŚNIK –> KONFIGURACJA –> DRUKARKA FISKALNA –> i tutaj zmieniamy –> NOVITUS na POSNET –> przypisujemy port com taki sam jak przy parowaniu np. COM5 –> liczba asygnat 0 (zero) –> zapisujemy ustawienia (ikona dyskietki) –> ponownie wchodzimy w DRUKARKA FISKALNA –> klikamy USTAW STAWKI VAT aby sprawdzić połączenie –> na drukarce pojawi się DATA POPRAWNA? –> zatwierdzamy strzałką w prawo i drukarka powinna wydrukować stawki vat.
I to na tyle. W razie problemów – tel. 726 15 15 15
-
Kto, kiedy i jaki sposób wykonuje obowiązkowe przeglądy drukarek?
Przepisy wynikające z § 7 ust. 1 pkt 6 w zw. z § 16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie warunków stosowania kas rejestrujących, nakładają na podatnika obowiązek przeprowadzenia obowiązkowego przeglądu przed upływem 24 miesięcy, przez serwis kasy czyli w tym przypadku firmę TAKMA.
Istnieje możliwość wykonania przeglądu przed upływem 12 miesięcy a korzyścią takiego przeglądu jest wydłużenie gwarancji na moduł fiskalny a kolejny rok. Standardowa gwarancja ważna jest 1 rok.
Przegląd odbywa się w siedzibie Nadleśnictwa po wcześniejszy ustaleniu dogodnego terminu. Serwisant potwierdza wykonanie serwisu poprzez wpis do książki serwisowej.
-
Czy drukarka drukuje asygnaty?
Urządzenie jest przystosowane do drukowania asygnat. Jednak, wg Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych asygnata powinna być drukowana na 4 calowym urządzeniu np. Zebra ZQ520.
-
Co w przypadku zmiany adresu leśnictwa i nagłówka w zafiskalizowanej drukarce?
Jeżeli adres Nadleśnictwa lub leśnictwa uległ zmianie, konieczne jest pobranie (powyżej) programu NPS oraz wybranie (poniżej) odpowiedniego filmu i postępowanie krok po kroku.
W przypadku braku możliwości włączenia video, powyżej, jest również, instrukcja zmiany nagłówka w PDF.Ważne aby nowe dane przesłać do firmy TAKMA, w celu wygenerowania druku aktualizacji danych, które trzeba dostarczyć do US.
-
W jaki sposób zmienić czas na letni lub zimowy?
Zmianę czasu z zimowego na letni bądź odwrotnie możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym sposobem jest zmiana poprzez menu drukarki,
Menu (strzałka w prawo) –> konfiguracja –> param.ogólne –> data i czas –> wybieramy odpowiednio, czas letni lub czas zimowy. Urządzenie zapyta czy dane są poprawne i zatwierdzamy klawiszem w prawo. Wydruk programowania zegara powinno się wpiąć do książki serwisowej
Drugim sposobem jest zmiana poprzez program Leśnik.
Leśnik –> konfiguracja –> drukarki fiskalne –> ustaw datę –> potwierdzamy dane OK.
WAŻNE_1! Godzinę możemy zmienić TYLKO raz na 24h i tylko o pełną godzinę.
WAŻNE_2! Przed wykonaniem zamiany czasu, trzeba zrobić, raport dobowy.Kody błędów:
KOD BŁEDU 5 – nie wydrukowany raport dobowy
KOD BŁEDU 4 – próba zmiany czasu poprzez LEŚNIKA gdy różnica jest większa niż godzina. Najlepiej, w takim wypadku, wykonać zmianę, bezpośrednio, w drukarce. -
W jaki sposób wprowadzić bezterminowy kod autoryzacyjny?
Aby wprowadzić kod autoryzacyjny, który pozwoli na bezterminową pracę postępujemy wg. tego schematu:
MENU(strzałka w prawo) –> KONFIGURACJA –> PARAM. OGÓLNE –> KODY AUTORYZ. –> WPISZ KOD. Wpisujemy poprawy kod i zatwierdzamy strzałką w prawo.
-
Czy drukarka fiskalna Posnet Temo Online drukuje NIP klienta?
Jeżeli program Leśnik będzie posiadał taką funkcje (trwają pracę nad aktualizacją programu w ZILP) to oczywiście drukarka fiskalna Posnet Temo HS wydrukuje NIP klienta.
-
Co zrobić z omyłkowo wystawionym paragonem fiskalnym?
Podstawowym zadaniem użytkownika kasy fiskalnej jest prowadzenie ewidencji sprzedaży. W dużym uproszczeniu, polega to na rejestrowaniu dokonywanych transakcji oraz wystawianiu paragonów dla klientów indywidualnych. Warto jednak pamiętać o tym, że podatnicy są również zobligowani do prawidłowego uwzględniania ewentualnych błędów na wydrukowanych dowodach sprzedaży. Jak należy prowadzić ewidencję omyłkowo wystawionych paragonów fiskalnych?
Kasy rejestrujące posiadają wiele przydatnych funkcjonalności, lecz żaden model nie pozwala na skasowanie wystawionego paragonu fiskalnego. Taki dowód sprzedaży jest zapisywany w pamięci fiskalnej urządzenia. Jego usunięcie byłoby wręcz niezgodne z obowiązującymi przepisami. Dlatego też omyłkowo wystawiony paragon fiskalny należy uwzględnić w odrębne ewidencji oczywistych błędów. Później taką dokumentację wykorzystuje się do wprowadzania korekt w firmowej księgowości, np. KPiR (książce przychodów i rozchodów).
Jaką formę powinna mieć ewidencja błędów?
Szczegółowe zasady prowadzenia ewidencji błędów na paragonach fiskalnych można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Finansów z 14 marca 2013 roku. W tym akcie prawnym nie ma jednak informacji na temat wymaganej formy dokumentacji. Innymi słowy, podatnicy mogą do tego wykorzystać np. zeszyt, teczkę lub segregator. Często jednak można spotkać się z zaleceniami dotyczącymi prowadzenia ewidencji pomyłek. Natomiast postępowanie zgodne z „nieoficjalnymi” zasadami pozwala na zachowanie porządku w firmowej dokumentacji.Po pierwsze, ewidencję pomyłek na paragonach fiskalnych warto oznaczyć informacjami na temat urządzenia, przy użyciu którego wystawiane są dowody sprzedaży. Może to być np. nazwa modelu oraz przypisany do niego numer ewidencyjny. Po drugie, jeżeli podatnik korzysta z kilku kas rejestrujących, warto stworzyć odrębne ewidencje błędów dla każdego z nich. Z pewnością ułatwi to późniejsze wprowadzanie korekt w księgowości.
Co musi zawierać wpis dotyczący błędnego paragonu?
Odpowiadając na to pytanie, należy wrócić do przywołanego wcześniej Rozporządzenia Ministra Finansów. W tym przypadku wyjaśnia ono bowiem szczegółowo, jakie informacje muszą się znaleźć w każdym wpisie do ewidencji oczywistych błędów. W adnotacji trzeba umieścić wartość sprzedaży brutto i podatku należnego omyłkowo zarejestrowanej sprzedaży oraz opis przyczyn i okoliczności zaistniałej sytuacji. Ponadto, do wpisu należy dołączyć paragon fiskalny, na którym znajduje się oczywisty błąd.Osobną kwestią jest to, że uwzględnienie dowodu sprzedaży w ewidencji oczywistych pomyłek nie zwalnia z obowiązku wydania klientowi paragonu fiskalnego z poprawnymi informacjami. Konieczność wystawiania prawidłowych dokumentów tego typu wynika m.in. z ustawy o podatku od towarów i usług.
źródło: fiskalne.com
-
Co zrobić w przypadku utraty książki serwisowej urządzenia fiskalnego?
Zagubienie lub zniszczenie książki serwisowej wiąże się z koniecznością zawiadomienia o tym fakcie właściwego Urzędu Skarbowego oraz złożenia podania do producenta urządzenia, z prośbą o wydanie duplikatu książki.
Czym jest książka serwisowa?
Książka serwisowa to dokument zawierający wszystkie najważniejsze informacje związane z urządzeniem fiskalnym: dane użytkownika i serwisu obsługującego, historie serwisową, wpisy przeglądów serwisowych, dane pracowników serwisowych mogących wykonywać przeglądy itp. Zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Finansów powinna znajdować się w pobliżu miejsca stacjonowania kasy fiskalnej. Książkę serwisową należy okazać na wezwanie serwisanta lub pracownika Urzędu Skarbowego, przeprowadzającego kontrolę urządzenia.
Zgubiona książka serwisowa – co zrobić?
Przede wszystkim nie należy pochopnie informować serwisu o zaginięciu książki. W 90 % wypadków zgubiona książka serwisowa tylko zawieruszyła się pośród innych dokumentów użytkownika i prośba o wydanie duplikatu będzie zbędna. Warto więc jeszcze raz dokładnie przeszukać wszystkie możliwe miejsca, ponieważ należy pamiętać, iż wydanie duplikatu książki serwisowej jest związane z koniecznością powiadomienia Urzędu Skarbowego i wydatkiem rzędu kilkudziesięciu złotych.
Co zrobić, by uzyskać duplikat książki serwisowej?
W pierwszej kolejności należy powiadomić naczelnika właściwego dla nas Urzędu Skarbowego, o fakcie zgubieniu książki serwisowej. Następnie trzeba udać się do producenta danej kasy fiskalnej, wraz z kopią powiadomienia, które złożyliśmy w Urzędzie Skarbowym. Po uiszczeniu opłaty, serwis powinien wydać nam duplikat książki serwisowej w ciągu kilku dni.
źródło: fiskalne.com
-
Jak sparować drukarkę fiskalną z rejestratorem z systemem Android?
Parowanie wymienionych urządzeń jest bardzo proste lecz wymaga zapamiętania kilku etapów, które podaję poniżej. Pierwszym etapem jest przygotowanie drukarki,
MENU (strzałka w prawo) –> KONFIGURACJA –> KONF.SPRZĘTU –> PORTY KOM. -> MODUŁ ZEWN. –> WAŻNE: ZATWIERDZAMY PROFIL PRACY, KTÓRY SIE WYŚWIETLIŁ CZYLI JEŚLI SIĘ POJAWIŁ POSNET RSBT-TEMO TO KLIKAMY STRZAŁKĄ W PRAWO A JEŚLI POJAWIŁ SIĘ POSNET BLUEMOD1 TO RÓWNIEŻ ZATWIERDZAMY STRZAŁKĄ W PRAWO. –> następnie w urządzeniach z profilem pracy POSNET BLUEMOD1 trzeba zmienić strzałką w dół tryb pracy z LOW ENERGY NA CLASSIC –> pojawia się nazwa urządzenia, którą zatwierdzamy strzałką w prawo –> PIN (zostawiamy 1234, klikając strzałką w prawo) –> pojawia się TAK Parowanie. Kolejnym etapem jest przygotowanie rejestratora.
MENU –> POŁĄCZONE URZĄDZENIA –> BLUETOOTH –> SPARUJ NOWE URZĄDZENIE
Wracamy do drukarki fiskalnej i potwierdzamy (strzałką w prawo) parowanie a w rejestratorze klikamy SPARUJ…
Drukarka fiskalna pojawi się jaki TEMO… –> KLIKAMY W NAZWĘ –> POTWIERDZAMY KOD, KTÓRY POJAWIŁ SIĘ NA EKRANIE DRUKARKI ORAZ REJESTRATORA
Ostatnim etapem i jest ustawienie drukarki w programie LEŚNIK.
LEŚNIK –> USTAWIENIA –> DRUKARKI –> DODAJ –> PODAJEMY NAZWĘ (FISKLANA) –> STEROWNIK (POSNET TEMO) –> WYBIERAMY URZĄDZENIE Z LISTY –> FISKALNA – TAK –> DOMYŚLNA – TAK –> LICZBA ASYGNAT – 0 (ZERO) –> ZAPISUJEMY.
I to na tyle. W razie problemów – tel. 726 15 15 15
Filmy instruktażowe
Gdzie zamówić?
TAKMA Tadeusz Tiuchty
ul. Poświęcka 1A,
51-128 Wrocław
607 778 977
Problemy techniczne z urządzeniem
Posnet Temo Online?
Zadzwoń: 607 819 688 lub
Zamów kuriera po odbiór sprzętu