fbpx

Szybki kontakt? Zadzwoń: 607 819 688

x

Zamów kuriera DHL po odbiór sprzętu do serwisu

Imię*
Nazwisko*
Telefon*
E-mail*
Nazwa nadleśnictwa*
NIP Nadleśnictwa*
Ulica*
Numer domu*
Numer lokalu
Kod pocztowy*
Miejscowość*
Data odbioru urządzenia przez kuriera*
Uwagi:
Twoje zgłoszenie zostało zapisane
x

Imię i nazwisko*

Telefon*

Adres*

Nazwa nadleśnictwa*

NIP Nadleśnictwa*

Nazwa sprzętu*

Ilość dni wypożyczenia*

RODO – ustawowy potworek, rewolucja czy ewolucja?

Jeszcze do niedawna było tak – otrzymujemy dziennie od kilkunastu do kilkudziesięciu maili zawierającymi przeróżne oferty. Szewc otrzymuje ofertę na stal o ponadstandardowych wymiarach i kształtach a developer na najlepsze na świecie maszyny do wypieku bułek. Mail albo idzie do kosza albo klikamy, że nie życzymy sobie więcej takiej korespondencji. Wyświetla się wówczas lista pytań – a dlaczego nie chcesz naszych ofert? I jak gościowi wyjaśnić, że jako szewc nie jestem zainteresowany stalą. No więc klikamy „nie bo nie”. Odpala się kolejna strona – „zobacz co straciłeś rezygnując z naszego mailingu?’. No i oczywiście mamy całą ofertę tej firmy. Skąd ta firma miała nasze dane? – kupiła, pożyczyła, ukradła? Nie do odgadnięcia. Jakby tego było mało to gdy za chwilę odpalamy jakieś wp.pl czy inną interię.pl to pojawiają się reklamy stali i pieców do wypieku bułek. Inny przypadek – jest godzina 18.00 i dzwoni telefon domowy. „Dzień dobry Panie Tadeusz nazywam się …… i chciałam Pana poinformować, że komputer właśnie wylosował Pana do odbioru super nagrody tj. podstawki pod szklanki, która powoduje wzmocnienie mięśni nóg i wzmacnia kości”. Skąd mają mój numer telefonu, moje imię i skąd wiedzą, że bolą mnie mięśnie nóg i grozi mi osteoporoza?.  Zapewne kupili moje dane.

Nadszedł ten dzień – 25 maja 2018

Godzina zero wybiła i w całej Unii stosowane będą jednolite zasady w zakresie ochrony danych osobowych. Każdy podmiot który jest w posiadaniu danych osób fizycznych czyli: zbiera, pobiera, przechowuje, przegląda, porządkuje, organizuje, łączy, utrwala, modyfikuje, adoptuje, wykorzystuje, rozpowszechnia, przesyła, niszczy – musi przestrzegać zasad ujętych w nowym rozporządzeniu. Strach się bać. I padł blady strach na przedsiębiorców ale nie z powodu konieczności takiego a nie innego zachowania dostosowanego do nowych przepisów ale z powodu możliwych kar za nie zastosowanie się do wymogów rozporządzenia. Najwyższa kara to 20 mln euro lub 4% wartości światowego, rocznego obrotu firmy. Żarty się więc skończyły. Ale czy na pewno? A to czas pokaże bowiem rozporządzenie pozostawia przedsiębiorcy swobodę co do wyboru formy ochrony danych. Istotne aby była to ochrona skuteczna. A jak nie będzie? To kara ale poprzedzona analizą stopnia winy. A ta wina raczej będzie łatwa do ustalenia. Kontrola skupi się przede wszystkim na tym jakie dane przedsiębiorca pozyskał a więc czy są one mu niezbędne do prowadzenia jego działalności. Rozporządzenie unijne bowiem idzie w kierunku minimalizacji danych.

A co danymi zawartymi w aplikacjach leśnych zapisanych w rejestratorze leśniczego czy SILP?

Zgodnie z zapisami rozporządzenia specjalnej ochronie podlegają dane osób fizycznych. Czy a jeśli tak to w jakiej ilości takie dane są w posiadaniu Lasów Państwowych? W aplikacjach leśnych zainstalowanych na rejestratorze mamy dane przedsiębiorców i chyba w niewielkiej ilości osób fizycznych także tych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Nie mają zatem wielkiego bólu głowy administratorzy czy kierownicy poszczególnych jednostek. Ponadto cały system SILP jest od dawna mocno szczelnym systemem i wprowadzenie RODO nie wiele zmienia a przynajmniej nie na tyle aby było to dla każdej jednostki wielkim kłopotem. O dawna przecież upoważnienie do dostępu poszczególnych danych systemów informatycznych LP wynika m.in. z zakresu zadań i obowiązków na poszczególnych stanowiskach. Jeśli przyjmiemy założenie, że Lasy Państwowe to ponad 400 samodzielnych jednostek to w żadnej z nich liczba zatrudnionych nie przekracza 250 osób a to zwalnia chociażby z obowiązku stworzenia stanowiska administratora danych. Czy jest obowiązek powołania inspektora  danych osobowych? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba najpierw ocenić czy Lasy Państwowe to podmiot publiczny. A tu opinii jest tyle ile kancelarii prawnych.  Panowie leśniczowie – spokojnie zatem bo odpowiednie służby informatyczne w LP zapewne dbają i już zadbały aby jak najmniej zaprzątać Wam głowę RODO. W Waszym przypadku mniejsze zainteresowanie tą kwestią nie zamieni się w większy problem. W wolnej chwili lepiej potrenować RODeO bo upadek z konia może być bardziej bolesny.

footer.zima {background:url('http://rejestratory.info/wp-content/themes/rejestratory/img/footer-zima(1).png') #fff;} .zima .techProblems{background:#fff;color:#000;border:0;} .zima .techProblems p{color:#000;} .zima .main{background:url('http://rejestratory.info/wp-content/themes/rejestratory/img/zima.jpg');}