Pomożecie? POMOŻEMY!

Co zrobić ze starymi rejestratorami?
Projekt Leśnik+ wszedł już w ostatni etap. Trwają szkolenia i po wakacjach wiele Nadleśnictw stanie przed decyzją wymiany rejestratorów. O ile kwestie związane z nowymi aplikacjami leżą w kompetencji innych jednostek (DGLP, ZILP) o tyle wybór konkretnego urządzenia to już zadanie dla Nadleśnictwa. Wybór jest i łatwy i trudny jednocześnie. Łatwy bo do dyspozycji zostało przedstawione kilka urządzeń więc wydaje się, że jest w czym wybierać, ale jednocześnie trudny bo to zupełnie inna klasa urządzeń. Ale jeśli już decyzje zakupowe zapadną to rodzi się kolejny problem. Co zrobić z rejestratorami wycofanymi z eksploatacji? I tutaj tytuł aktualnego bloga jest jak najbardziej trafny chociaż znany z innej epoki, w której miał zgoła inną wymowę.
Skala problemu
We wszystkich jednostkach LP leśnicy pracują z ponad 8 tys. urządzeń typu rejestrator czyli mobilny komputer. Przez najbliższe trzy lata sukcesywnie będą one wycofywane i składane do magazynu. I co dalej? Nie wiele jest firm, które chętnie zajmą się utylizacją a jak się zajmą to zapewne odpłatnie. My oferujemy pomoc w utylizacji, realizowaną w sposób jak najmniej uciążliwy dla Nadleśnictwa. Ponieważ od lat 90-tych ubiegłego stulecia zajmujemy się dostawami rejestratorów to ciąży na nas obowiązek szerszego spojrzenia na zagadnienie obrotu urządzeniami komputerowymi także a nawet przede wszystkim w odniesieniu do ochrony środowiska. W tym celu zgłębiliśmy wiedzę w temacie ROP czyli europejskiego, proekologicznego projektu polegającego na rozszerzeniu odpowiedzialności producenta za sprzęt wprowadzony na rynek. Wprawdzie nie jesteśmy producentem żadnego z urządzeń jakie dostarczyliśmy do jednostek LP, ale udział w tym projekcie na etapach pośrednich czyli m.in. odbioru sprzętu od klienta końcowego, nie został zarezerwowany wyłącznie dla producentów.
Praktyczne działanie
Nadleśnictwo, które zamierza przekazać do utylizacji sprzęt wycofany z eksploatacji (rejestratory a także drukarki do rejestratorów) zgłasza nam taką potrzebę. Po otrzymaniu zwrotnie potwierdzenia z naszej strony wystarczy przygotować urządzenia (paczka) wraz z dokumentem przekazania. Kierujemy następnie do Państwa firmę kurierską (na nasz koszt) i po otrzymaniu urządzeń, potwierdzamy Państwu fakt ich przyjęcia wraz z ekspertyzą techniczną potwierdzającą brak możliwości dalszej eksploatacji wraz z uzasadnieniem.
A bonus za działania proekologiczne?
Oczywiście uznajemy za zasadne aby nadleśnictwo za takie proekologiczne działanie zostało nagrodzone. Przewidujemy zatem nie tylko przedstawienie korzystnej i konkurencyjnej oferty na nowe rejestratory z systemem android ale i kilka innych bonusów, indywidualnie dostosowanych do danego Nadleśnictwa.